Περιγραφή 9ης αγωνιστικής

Κυριακή, 05.10 .2014
SV IRAKLIS HELLAS - TuS Kleefeld 5:2
9ή αγωνιστική

Σ ένα ακόμα ματς εντός έδρας η ομάδα μας βρήκε τον δρόμο της Νίκης επικρατώντας με 5:2 το Tus kleefeld. Αποδείξαμε για άλλη μια φορά πως με μια αντικείμενικη διαιτησία και ηρεμία στον αγωνιστικό χώρο μπορούμε να αντιμετωπισουμε κάθε αντίπαλο στην κατηγορία. Με άψογη διαιτησία και ένα πολύ καλό αγωνιστικό χώρο λόγω της ηλιοφάνειας των τελευταίων ημερών η ομάδα μας προηγήθηκε νωρίς μόλις στο τέταρτο λεπτό, μετά από σωρό χαμένων ευκαιριών στο 32" λεπτό ήρθε και το 2:0 από ατομική προσπάθεια του Δημητρίου Μανιοπουλου, λίγο πριν την λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις η ομάδα μετά απο μια στημένη φάση του αντιπάλου δέχθηκε το 2:1 που ήταν τελικά και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομαδα μπήκε πάλι δυνατά και στο 49 άνοιξε παλι το σκορ φτάνοντας στο 3:1 ,στο 70 στο 4:1 και στο 78 από λάθος του τερματοφυλακα του αντιπάλου αφού πέρασε η μπάλα κάτω από τα πόδια του το 5:1 . Ο αντίπαλος μείωσε σε 5:2 στο 80ο λεπτό αλλά κάπου εκεί είχε τελειώσει και το παιχνίδι αν και σε όλο το ματς η ομάδα μας έχασε απίστευτες ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα όπως είχε και δύο δοκάρια. Το παιχνίδι είχε μόλις 3 κίτρινες κάρτες στο δεύτερο ημίχρονο, δυο για την ομάδα μας και μία για τον φιλοξενουμενο. Ευχαριστούμε παίχτες διοίκηση και προπονητές της φιλοξενουμενης ομάδας για την άψογη συμπεριφορά εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου,και τους ευχόμαστε ένα καλό και υγιές υπόλοιπο πρωτάθλημα . Ευχαριστουμε άλλη μια φορά τους φιλάθλους μας που για άλλη μια φορά έκαναν έντονη την παρουσία τους. Ευχαριστούμε τους παίχτες , προπονητές, γυμναστές και όσους δίνουν τον δικό τους αγώνα στο σωματείο για να έρχονται θετικά αποτελέσματα και να κρατάμε ψηλά με υπερηφάνεια την σημαία του Ηρακλή μας.

Spielbericht 9.Spieltag

Sonntag,05.10.2014.
9. Spieltag

Nach der ersten Niederlage in der Saison, auf dem Fußballplatz, am vergangenen Wochenende beim SV Borussia Hannover, zeigte unsere Mannschaft eine Super Reaktion und gewann gegen die 1. Mannschaft den TUS Kleefeld mit 5:2.Schon in der 4. Minute eroberte Dimitrios Maniopoulos den Ball im gegnerischen Strafraum und passte uneigennützig zum freistehenden Benedikt Fahlbusch der locker das 1:0 erzielte.In der Folgezeit übertrafen sich unsere Spieler beim Auslassen der Chancen.Erst in der 32. Minute erzielte Dimitrios Maniopoulos das 2:0, das war sein erster Saisontreffer.Mit dem Pausenpfiff verkürzte der TUS Kleefeld auf 2:1.In der 2. Halbzeit erhöhte unsere Mannschaft von Beginn an den Druck, so dass man noch drei Tore erzielte.49. Minute: Dimitrios Galanopoulos 70. Minute: Ergün Adigüzel 78. Minute: Ergün Adigüzel, mit einer unwesentlichen Hilfe des gegnerischen Torhüters.Kurz vor Schluss erzielte der TUS Kleefeld noch das 5:2Resümee: Das Einzige was man unserer Mannschaft am heutigen Tage zum Vorwurf machen muss, ist die Tatsache, dass man eine Vielzahl an Torchancen ausgelassen hat.Heute haben wieder einige wichtige Spieler gefehlt, bemerkenswert wie die Spieler, die dafür reingekommen sind, die gleichwertig ersetzt haben. Es zahlt sich aus, dass man so einen guten Kader zur Verfügung hat, qualitativ wie aber quantitativ.Jetzt gilt es bis zum letzten Spiel vor der Winterpause den Rückstand auf den erstplatzierten zu verringern, so dass man im neuen Jahr den Angriff auf den ersten Tabellenplatz starten kann.Vielen Dank auch an den Schiedsrichter und sein Team, wie man Ossy kennt, mit einer sehr starken läuferischen Leistung. :--)).Ein Dank auch an den TUS Kleefeld, welchen wir auch viel Glück für die restliche Saison wünschen.

6η Αγωνιστική

Με αυτή την εκπληκτική Νίκη (0-6) στο εκτός έδρας παιχνίδι με την πρώτη ομάδα του SV Ahlen και έως τώρα τρίτη στην βαθμολογία πίσω από την ομάδα μας, ο Ηρακλή Ελλάς συνεχίζει το κυνήγι της πρώτης Θέσης.
Η αήττητη έως τώρα ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματίου Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου οφείλει την έλλειψη των απαραίτητων βαθμών για την πρώτη θέση, στις δυο ισοπαλίες που οφείλονται στην απουσία πολλών παιχτών λόγο των απουσιών σε διακοπές, με αυτό το στίγμα η ομάδας μας πάσχει κάθε χρόνο.
Ο αγώνας με το  SV Ahlen δεν ήταν καθόλου εύκολος, ο αντίπαλος έπαιζε σκληρό ποδόσφαιρο και για καλή τύχη δεν υπήρξαν τραυματισμοί.
Ο Ηρακλής Ελλάς προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με γκόλ του Maximilian Gording, και στο 11ο λεπτό με γκολ του Ergün, ενώ για μια ακόμα φορά με δυναμική επέμβαση ο τερματοφύλακας έπιασε πέναλτι και έσωσε το 0:2 διώχνοντας έτσι τον κίνδυνο ο αντίπαλος να μειώσει στο πρώτο ημίχρονο το σκορ, έτσι η ομάδα μας ανέβασε τον ρυθμό της και με άλλα δυο γκολ, του Νίκου Ζέρβα στο 36΄ και του Maximilian Gording στο 40΄ πήγε με το 0-4 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό πολύ δυνατά και κατά διαστήματα και πολύ σκληρά από την πλευρά του αντιπάλου, στη συνέχεια όμως το παιχνίδι ηρέμισε και σε αυτή ύφεση οι παίχτες μας διάκριναν τα καινά που άφηνε ο αντίπαλος και εκμεταλλεύοντας αυτές της ευκαιρίες σημείωσαν ακόμα δύο γκολ, στο 62΄λεπτο ο Νίκος Ζέρβας και στο 87΄λεπτό ο Benedigt Fehlbusch φθάνοντας έτσι το σκορ 0-6 στο τέλος του αγώνα.
Αν και οι περισσότεροι θεώρησαν το παιχνίδι ντέρμπυ κορυφής, το αποτέλεσμα έδειξε ποιος ήταν το απόλυτο φαβορί στον αγωνιστικό χώρο.
Σε αυτό το ματς οι παίχτες μας είδαν 6 κίτρινες κάρτες και 4 ο αντίπαλος.
Όπως αναφέραμε ποιο πάνω, ο τερματοφύλακας μας αλλά και λειτουργία της ομάδας κρατήσαν στην άμυνα το μηδέν.
Η σκληρή δουλειά στις προπονήσεις, το καλό κλίμα της ομάδας και η δουλειά τoυ προπονητικού και γυμναστικού Team αλλά και το υπόλοιπο επιτελείο του Σωματίου, ο κόσμος που υποστηρίζει σε κάθε αγώνα την ομάδα και αυτοί που συνεισφέρουν από άλλες θέσεις και με άλλους τρόπους σε αυτή την μεγάλη και δύσκολη προσπάθεια που φαίνεται ότι βγάζει καρπούς για να έχουμε πάντα θετικά αποτελέσματα.
Το Ελληνικό Αθλητικό σωματείο Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου ευχαριστεί το καθένα χωριστά για την συνεισφορά του και εμείς θα συνεχίσουμε να φέρνουμε για εσάς στον αγωνιστικό χώρο πάντα θετικά αποτελέσματα.
Ευχαριστούμε το σωματείο του SV Ahlem για την άψογη φιλοξένεια και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.
Με την Νίκη αυτή η πρώτη ομάδα του Ηρακλή Ελλάς Αννοβέρου διατήρησε την δεύτερη θέση στην βαθμολογία (14 β. σε 6 α.) έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από τον αντίπαλο του επόμενου αγώνα.
Η επόμενη αναμέτρηση σε αυτό το πρωτάθλημα θα γίνει εντός έδρας την Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014 στις 3μμ.
Ηρακλής Ελλας Αννοβέρου – SG Blaues Wunder
Περιγραφή: Δ. Παγανόπουλος, Χρ. Τσίκος

Spielbericht 6.Spieltag

Sonntag, 14.09.2014
SV Ahlem
Ι. - SV Iraklis Hellas I. 0:6

Mit einem grandiosen Sieg (0:6) gegen SV Allem bei der 6. Spieltag der Saison ist die 1. Herren des SV Iraklis Hellas der Absolute Favorit der Saison.
Die bisher unbesiegte Mannschaft verdankt die fehlende punkte (zwei Unentschieden am Anfang) für diesen Zweiten Tabellenplatz niemand anderen als die Abwesenheit mehrerer Spieler. Mit diesen Makel hat der SV Iraklis Hellas jedes Jahr zu kämpfen als die Leute in die Heimat Urlaub machen.
Das Spiel mit SV Ahlem war nicht einfach, der Gegner spielte harter Fußball und zum Glück gab es keine Verletzungen.
SV Iraklis Hellas ging in der Siebten Minute in Führung mit einem Tor von Maximilian Gording, und ein weiteren Tor in der Elfte Minute durch Ergün, während wieder durch dynamischen Intervenierens des Torhüters der ein 11meter Strafstoß fing und das 0: 2 rettete, so verringerte sich das Risiko das bisherige Ergebnis im Gunsten der Gegners verändert zu werden.
Nachdem steigerten unsere Spieler ihre Tempo und mit zwei weitere Toren, in der 36´min. von Nikos Zervas und in der 40´min. von Maximilian Gording ging unsere Mannschaft mit 0:4 in die Halbzeit.
Die zweite Hälfte begann wieder sehr dynamisch und gelegentlich sehr hart von der gegnerischen Seite, aber nicht für die Dauer, denn das Spiel ist dann in einer Flaute gekommen, und in dieser Rezession entdeckten unsere Spieler die Lücken der Gegnerische Abwehr und nutzen sie diese Chancen aus, mit zwei weiteren Toren: In der 62´min. von Nikos Zervas und 87´min. von Benedikt Fehlbusch und damit endete diese Partie mit 0-6.
Auch wenn die meisten der Meinung waren dass dieses Spiel ein Gipfel Top-Derby war, das Ergebnis hat gezeigt wer auf den Feld Herr der Lage war.
Während des Spiels zeige der Unparteiliche 6 Gelbe Karten für die Spieler unser Mannschaft und 4 für den Gegner.
Wie wir vorher erwähnt haben, durch die perfekte Reaktion des Torwarts M. Ünsal und die Makellose Funktion der Abwehr und der ganzen Mannschaft, hielten das zu Null bis zum Ende.
Dank der harten Arbeit im Training, die gute Atmosphäre in der Gruppe und die Arbeit des gesamten Technischen- und Gymnastik-Teams als auch von der Führung des SV Iraklis Hellas, sowohl der beistand der Menschen die im jedem Spiel die Mannschaft unterstützen und diejenigen, die aus anderen Positionen und auf anderen Wegen ihren Beitrag zu Unterstützung steuern, an diesem langen und schwierigen Anstrengungen unseres Sportvereins, scheint es zu gedeihen mit weiteren positiven Ergebnissen.
Der SV Iraklis Hellas Hannover bedankt sich separat an jeden für seinen Beitrag und wird weiterhin versuchen auf den Spielfeld positive Ergebnisse zu holen.
Dankeschön an den SV Ahlem für eine einwandfreie Gastfreundschaft, und wünschen ihn weiterhin viel Glück in der Liga.
Mit diesem 0:6 Ergebnis der 1. Herren des SV Iraklis Hellas Hannover konnte die Mannschaft ihre zweite Tabellenplatz beibehalten(14 Pu. 6 Sp.) mit drei Punkten Vorsprung von ihrem nächsten Gegner.
Die nächste Begegnung unserer Mannschaft findet daheim statt, am nächsten Sonntag, 21. September 2014 um 15.00 Uhr gegen SG Blaues Wunder.

Sportfreunde Anderten – Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου  0:2

Ακόμα μια νίκη για την πρώτη ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματίου «Ηρακλής Ελλάς» Αννοβέρου.
Και πάλι εκτός έδρας με αντίπαλο την πρώτη του Sportfreunde Anderten.
Η ομάδα μας έχοντας σήμερα πολλά σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα της, και με πολλά λάθη και στις τρείς γραμμές του γηπέδου, μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά στο παιγνίδι, αλλά κατά την διάρκεια έπεσε ο ρυθμός του παιγνιδιού.
Κάθε λάθος θα μπορούσε να κρίνει ανά πάσα στιγμή το αποτέλεσμα του αγώνα αφού και ο αντίπαλος δεν μπορούσε να φτάσει κοντά στο γκολ.
Τελικά στο 38΄λεπτο σε ένα λάθος του αντιπάλου και με σουτ βολίδα του Ergün από την μεγάλη περιοχή ο Ηρακλής Ελλάς βρέθηκε με 0-1 μπροστά στο σκορ και με αυτό το αποτέλεσμα του πρώτου ημίχρονου πήγαν στα αποδυτήρια.
Όπως και στο πρώτο, έτσι δυναμικά άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο έχοντας η ομάδα μας αυτή την φορά περισσότερες ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ ποιο ψηλά.
Ο αντίπαλος δεν ήταν καθόλου εύκολος, από την αρχή προσπαθούσε και αυτός να διεκδικήσει την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας σκληρό ποδόσφαιρο που κόστισε και τραυματισμούς στην ομάδα μας.
Κοντά στο 60΄λεπτό ο αμυντικός της ομάδας μας Andreas Schüte έδιωξε την μπάλα την τελευταία στιγμή πάνω στην γραμμή του τέρματος  αποτρέποντας την ισοπαλία.
Στο 73΄λεπτο μετά από μια υπερπροσπάθεια του Tomasz Adamiec ο οποίος περνώντας σχεδόν όλους τους αμυντικούς του αντιπάλους πέτυχε ένα αριστουργηματικό γκολ 0:2 το οποίο έκρινε και τον αγώνα αφού ο αντίπαλος από εκεί και πέρα δεν είχε ευκαιρίες, για να αλλάξει το παιχνίδι.
Βέβαια κάποιον ρόλο έπαιξε και η τακτική των προπονητών μας αφού υπέδειχναν στους παίχτες μας ποια κενά του αντιπάλου έπρεπε να εκμεταλλευτούν και ποιες αδυναμίες έπρεπε ο κάθε παίχτης ξεχωριστά να αξιοποιήσει ώστε να φέρει το καλλίτερο αποτέλεσμα.
Όλοι οι παίχτες του Ηρακλή Ελλάς έκαναν ότι δυνατόν καλύτερο μπορούσαν για αυτή την νίκη, αυτοί στον αγωνιστικό χώρο και αυτοί στον μπάγκο που τους εμψύχωναν.
Μεγάλος ήρωας του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας μας  M. Ünsal ο οποίος έσωσε το αποτέλεσμα από δυο σίγουρα γκολ, κάνοντας μεγαλοπρεπή εμφάνιση προστατεύοντας την εστία του σε όλο το διάστημα του αγώνα.
Έτσι με αυτή την Νίκη ομάδα του Ηρακλή Ελλάς Αννοβέρου φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας είναι πάλι εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή, 14 Σεπτεμβρίου 2014 στις 3μμ.
SV Ahlem - Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου

Spielbericht 5.Spieltag

Sonntag, 07.09.2014
SF Anderten
Ι. - SV Iraklis Hellas I. 0:2

Ein weiterer Auswärts Sieg für die erste Herren des griechischen Sportvereins Iraklis Hellas Hannover.
Gegner war dieses Mal die Mannschaft von Sportfreunde Anderten.
Unser Team hatte derzeit vielen Höhen und Tiefen in seiner Qualität, und machte viele Fehler in allen drei Linien des Feldes, kam aber sehr dynamisch im ersten Quartal der Halbzeit, das Tempo fiel aber während der Dauer des Spiels.
Jeder Fehler könnte jederzeit das Ergebnis beeinflussen, da auch der Gegner selber Probleme hatte zu einem Torabschluss zu kommen.
Schließlich im 38. Min. durch ein Fehler des Gegners donnerte Ergün fast aus den Mittelfeld einen Schuss und erzielte  das 0-1 für die Mannschaft des SV Iraklis Hellas und mit diesen Ergebnis sind beide Mannschaften zu Halbzeit in die Umkleidekabine gegangen.
Dynamisch wie bei der ersten Hälfte, begann auch die zweite Hälfte, aber dieses Mal mit mehrere Möglichkeiten für unseren Team, um die Tor Zahl zu erhöhen.
Der Gegner war von Anfang an nicht leicht, er versuchte auf dem Platz zu Dominieren und machte ein hartes Spiel, daß für unser Team einige Verletzungen gekostet hat.
Ca. der 60. Minute unser Verteidiger Andreas Schute entfernte den Ball aus dem Torlinie und verhinderte somit ein Unterschieden.
In 73. Min. nach einer galante Parade von Tomasz Adamiec, vorbei fast an alle Verteidigern des Gegners gelang ihm ein meisterhaftes Tor zu erzielen 0:2 und somit den restlichen Verlauf des Spiels zu bestimmen.
In der verbleibende Spielzeit konnte der Gegner weder  Möglichkeiten erschaffen noch Chancen um das Spiel zu verändern.
Sicherlich eine Rolle spielte auch die Taktik unser beider Trainer die, die Schwachstellen und Lücken der gegnerische Spieler einzeln bewerteten, und ordnenden sie auszunutzen um bessere Ergebnisse zu erzielen.
Alle Spieler des SV Iraklis Hellas gaben ihre Bestens für diesen Sieg.
Großer Held des Spiels war unser Torwart M. Ünsal, der das Endergebnis bis zum Schluss aufbewahrte, und schütze sein Netz von zwei sicheren Tormöglichkeiten des Gegners.
Außerdem er hat einen grandiosen Auftritt in der gesamten Spielzeit hingelegt, so daß dieses Ergebnis unverändert blieb ist zum großen Teil ihm zu verdanken.
Mit diesen Sieg befindet der SV Iraklis Hellas I. in dem zweiten Tabellenplatz der Kreisliga Hannover.
Die nächste Begegnung unser Mannschaft ist wieder Auswärts am nächsten Sonntag, 14. September 2014 um 15.00 Uhr bei SV Ahlem hannover.

Ηρακλής Ελλάς  - TSV Kirchrode 3:2

Αλλη μια μεγάλη Νίκη για την πρώτη ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματίου Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου!!
Ενώ η ομάδα μας βρέθηκε πολύ γρήγορα με 0-2 πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή στο παιχνίδι κερδίζοντας με 3-2 εντός έδρας απέναντι στην ομάδα του TSV Kirchrode.
Ο αντίπαλος είχε επίσης μια δυνατή ομάδα μπαίνοντας αποφασιστικά αλλά και σκληρά στον αγωνιστικό χώρο μας αιφνιδίασε, βάζοντας δυο όμορφα γκολ.
Σε αυτόν τον αγώνα έγινε αισθητή η απουσία του γνωστού αμυντικού δίδυμου (Veit – Γαλανόπουλος) που ήταν απόντες, όμως οι παίχτες που ανάλαβαν το δύσκολο έργο βρήκαν τα πατήματα τους έστω και λίγο αργά.
Η ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ ΕΛΛΑΣ μείωσε στο πρώτο ημίχρονο με τον Benedikt Fahlbusch στο 1-2, και μπαίνοντας ποιο ψυχωμένα στο δεύτερο ημίχρονο, απέδειξαν για άλλη μια φορά την ποιότητα και την μαχητικότατα που βάζουν οι παίχτες μας κάθε εβδομάδα πάνω στο γρασίδι σημειώνοντας το 2:2 (Benedikt Fahlbusch) και 3:2 (Maximilian Cording).
Ήταν ένα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε κυρίως στα λάθη της κάθε άμυνας αφού το παιχνίδι μοιράστηκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να κλίσει μια από της δυο ομάδες στην άμυνα.
Να τονίσουμε πως η ομάδα μας από το 83΄επαιζε με 10 παίχτες αφού παίχτης μας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από το ματς.
Προς το τέλος του παιχνιδιού αν και η ομάδα μας έπαιζε με ένα παίχτη λιγότερο έχασε αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσει το σκορ αφού ο αντίπαλος αγωνιζόταν ανοιχτά στην προσπάθεια να πιέσει και να αποκομίσει ένα βαθμό έστω αυτόν της ισοπαλίας.
Η Ηρακλής Ελλάς είχε για άλλη μια φορά σοβαρές απουσίες αφού λείπουν ακόμα κάποιοι παίχτες σε διακοπές, αλλά και απουσίες από τραυματισμούς.
Με αυτή την νίκη η πρώτη ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματίου Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου  σκαρφάλωσε στη 3η θέση της βαθμολογίας ισοβαθμώντας με τον δεύτερο έχοντας 8 Βαθμούς σε τέσσερις αγώνες( 2 Ισ. και 2 Ν.).
Ο Επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί εκτός έδρας την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου στις 3μμ. στο SF Anderten.
Ευχαριστούμε την ομάδα μας, το τεχνικό και προπονητικό Team αλλά και τους φιλάθλους μας που ακόμα μια φορά στήριξαν την ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματίου Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου!

Spielbericht 4.Spieltag

Sonntag, 31.08.2014
SV Iraklis Hellas I. -TSV Kirchrode  3:2

Ein weiterer großer Sieg für die erste 1. Herren des griechischen Sportvereins Iraklis Hellas Hannover!!!
Während unser Team sehr schnell mit 2:0 im Rückstand lag, gelang es wieder das Spiel umzudrehen und zu einem 3:2 Heimsieg gegen TSV Kirchrode zu machen.
Der Gegner hatte ein starkes Team und ist entschlossener aufgetreten, so hat er uns mit zwei schöne Tore überrascht.
Die Abwesenheit des Abwehr Duos (Veit - Galanopoulos) war bei diesen Spiel bemerkbar, aber die Spieler, die diese Aufgabe übernommen hatten, auch wann etwas Spät sind Herr der Lage geworden.
Die 1. Herren des SV Iraklis Hellas verringerte mit Benedikt Fahlbusch das Ergebnis in 1:2 in der ersten Hälfte des Spiels, und somit sind sie in der zweiten Halbzeit couragierter aufgetreten und bewiesen sie einmal mehr die Qualität und den Kampfgeist welches unsere Spieler jede Woche auf den Rasen bringen. So erzielten das 2: 2 (Benedikt Fahlbusch) und 3: 2 (Maximilian Cording)
Es war ein sehr hartes und zähes Spiel, das in erster Linie auf Fehler jeder Verteidigung stattfand, war trotzdem ausgeglichen ohne die beide Mannschaften in der in der Defensive einzuschließen.
Es soll vermerkt werden dass unsere Mannschaft seit der 83´ min. mit 10 Spielern spielte, als einer unser Spielern nach einer Gelb-Roten Karte das Feld verließ.
Gegen Ende des Spiels, obwohl unser Team mit einem Spieler weniger spielte, verpasste mehrere Chancen, den Score zu verdoppeln, nachdem der Gegner sehr offen spielte und versuchte Druck zu verüben um mit einem Punkt das unterschiedenes abzuschließen.
Der SV Iraklis Hellas hat wieder einmal durch die Abwesenheit der Urlauber gelitten aber auch durch einige Verletzungsausfälle.
Mit diesem Sieg kletterte die 1. Herren Mannschaft der SV Iraklis Hellas Hannover auf den 3. Tabellenplatz und ist Punktgleich mit der Zweitplatzierten Mannschaft, mit 8 Punkten in vier Spielen (2 U. und 2 S.).
Das nächste Spiel findet am Sonntag, 7. September um 15.00 Uhr bei SF Anderten statt.
Wir danken unsere Mannschaft, den Training Stab und unseren Fans, die noch einmal den griechischen Sportverein Iraklis Hellas Hannover unterstützt haben.

2 : 2

SV Iraklis Hellas Hannover        vs         HSC Hannover II.

Spielbericht 3.Spieltag

Sonntag, 24.08.2014
TuS Mecklenheide I. - SV Iraklis Hellas I. 1:5

Bei der 3. Spieltag der Saison holte SV Iraklis Hellas nach zwei Unentschieden im dem auswärts Spiel gegen TuS Mecklenheide das Sensationelle Ergebnis 1:5

Στην 3η αγωνιστική της νέας σαιζόν και μετά από δύο ισοπαλίες φέρνει το Ελληνικό Αθλητικό Σωματείο Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου σήμερα εκτός έδρας μια φανταστική Νίκη 1:5 εναντίον του TuS Mecklenheide.

Μεγάλη νίκη της ομάδας μας χτες εκτός έδρας με αντίπαλο την πρώτη ομάδα του TuS Meckleheide,  στην 3 η  αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η ανανέωση του ρόστερ από ορισμένους ποδοσφαιριστές που επέστρεψαν από τις διακοπείς φρεσκάρισαν την σύνθεση.
Στο πρώτο ημίχρονο το άγχος και τα αβίαστα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην Ελληνική ομάδα να δείξει τον εαυτόν της, αντιθέτως βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια στημένη φάση.
Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ ΕΛΛΑΣ έδειξε τον πραγματικό της εαυτό παίζοντας αυτό πού ξέρει, οι παίχτες πίστεψαν στις ικανότητες τους και στο τέλος όχι μόνο ανάτρεψαν το σκόρ αλλά έφτασαν και σε μεγαλειώδη νίκη βάζοντας 5 γκολ!!!!
Να αναφέρουμε πως η αντίπαλη ομάδα μετά το 1-4 αγωνιζόταν και με 10 παίχτες, αλλά κάπου εκεί ήδη ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΛΑΣ είχε σβήσει της μηχανές αφού βάση του σκορ και της ποιοτικής διαφοράς στον αγωνιστικό χώρο δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξει κάτι αρνητικά. Να θυμίσουμε πως πέρσι με τον ίδιο αντίπαλο η ομάδα μας είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς με 3-0 ενώ στο επαναληπτικό παιχνίδι είχε διασύρει τον αντίπαλο με παρόμοιο σκορ (5-2).
Ευχαριστούμε το σωματείο του TuS Meckleheide για την άψογη φιλοξένια, το κόσμο με την παρουσία του και όσους βοήθησαν στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.
Ευχαριστούμε τους ποδοσφαιριστές μας για το πάθος και την αγωνιστικότητα που δείξανε και ευελπιστούμε πως θα ζήσουμε φέτος και άλλες παρόμοιες επιτυχίες.

Spielbericht 2.Spieltag

Sonntag, 17.08.2014
SV IRAKLIS HELLAS I. – HSC HANNOVER II.   2:2

Zum zweite Mal zu folge blieb unser Mannschaft auf Unentschieden gegen den Gast von HSC Hannover. Trotz zweimalige Rückstand könnte unser Team das Spiel ausgleichen.
Das Knappe Kader sowie die Müdigkeit unser Spieler war zu erkennen. Trotzdem nach dem zweiten Spieltag und mit zwei Punkten in die Tabelle belegen wir denn achten Tabellenplatz. Wir hoffen auf positive Ergebnisse sobald alle Spieler von Sommer Ferien wieder da sind. Nächstes Spiel für unsere 1. Herren Mannschaft ist auswärts geplant, für den nächsten Sonntag 24.08.2014 um 15:00 Uhr gegen TUS Meckleheide.

-----------------
Ενημέρωση 2ης αγωνιστικής
Κυριακή, 17.08.2014
Ηρακλής Ελλάς Αννοβέρου : HSC Hannover  2:2

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ή πρώτη ομάδα του Ελληνικού Αθλητικού Σωματείου ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΝΟΒΕΡΟΥ έμεινε στον ένα βαθμό της Ισοπαλίας.
Παρόλο που βρέθηκε η ομάδα μας δύο φορές πίσω στο σκορ από την φιλοξενούμενη ομάδα HSC Hannover, κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα.
Για άλλη μια φορά οι απουσίες κόστισαν στην ομάδα και φάνηκε η κούραση των παιχτών στον αγωνιστικό χώρο.
Με το σημερινό αποτέλεσμα η ομάδα παρέμεινε στην 8η θέση και είμαστε σίγουροι πως σύντομα θα έρθουν θετικά αποτελέσματα αφού επιστρέψουν όλοι οι παίκτες από της καλοκαιρινές διακοπές και ξεκουράσουν και ξεκουράσουν το υπάρχων Ρόστερ (σύνθεση) που είναι ικανοποιητικό από τα συνεχόμενα παιχνίδια.
Επόμενος αντίπαλος την ερχόμενη Κυριακή 24.08.2014 στις 15:00 ώρα είναι εκτός έδρας στην τοπική ομάδα του TUS Mecklenheide.
Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στους παίχτες για την προσπάθεια και το θετικό αποτέλεσμα.

Wochenbericht

Die erste Mannschaft von IRAKLIS HELLAS Hannover scheiterte in der zweiten Runde des Pokals durch Niederlage 4:2 von SV Borussia Hannover.
Faktor der Niederlage war wie immer auch Spieler Mängel im Sommerferien, Gluckwünsch an alle unser Spieler die 90 Minuten den Kampf um das bestmögliche Ergebnis zu erreichen.
Jungs verbringt einen schöne Sommerzeit und genießt euer Urlaub!
______________________________________________________

Η 1η Ομάδα του Ηρακλή Ελλάς Αννοβέρου απέτυχε στο δεύτερο γύρο του κυπέλλου, ηττήθηκε 4:2 από την SV Borussia Αννοβέρου.
Παράγοντας της ήττας ήταν όπως συνήθως κάθε καλοκαίρι στις θερινές διακοπές η έλλειψης υλικού. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που έδωσαν τα πάντα 90 λεπτά στον αγώνα για το καλύτερο πιθανό αποτέλεσμα.
Παιδιά να περάσετε ωραία κάτω στην πατρίδα απολαύστε τις διακοπές σας!